
Årets første World Cup-runde er endelig i gang, og stemningen i Östersund kunne knapt vært bedre. Det norske laget melder om stor glede over å være i gang igjen – og etter en innholdsrik åpningshelg er alle svært fornøyde med både prestasjoner og utvikling.
Mellom konkurransene, kan de norske utøverne melde om at dagene som vanlig går i trening, mat, strikking og gaming – når de ikke er i oppvasktjeneste selvsagt!
Lørdag bydde på seier og første stikk til Norge! Det norske herrelaget som besto av Martin Uldal, Isak Leknes Frey, Sturla Holm Lægreid og Vetle Sjåstad Christiansen, åpnet sterkt og slo Frankrike i det som ser ut til å bli en sesonglang duell. En lovende start og mye å bygge videre på.
Kvinnene startet ikke like sterkt, og måtte nøye seg med en 13.plass i World Cup åpningen.
-Denne har vi allerede lagt bak oss, og ser framover. Sesongen er lang, og erfaringene fra helgen tas med videre.
Noe de fikk vist på søndag.
Maren Kirkeeide Hjelmeset debuterte nemlig sterkt i parstafett sammen med en stabilt solid Sturla Holm Lægreid. De to stakk av med en andreplass i det som omtales som et skyhøyt nivå. Kampen var tett, og duoen leverte en imponerende innsats. Mens Ella Halvarsson og Sebastian Samuelsson fra Sverige brukte fire ekstraskudd, brukte den norske duoen seks – og likevel holdt vi trykket helt inn! «Eye-level», uttalte Siegfrid Mazet.
Også Endre Strømsheim, Johan-Olav Botn, Karoline Knotten og Ingrid Landmark Tandrevold sikret seg en pallplass under søndagen løp. De sikret tredjeplassen bak Italia og Frankrike i et renn som utøverne selv beskriver som «helt sykt» – vanvittig tempo og ekstremt høyt nivå. Italia stiller med et knallsterkt lag, og mange nasjoner leverte på øverste hylle. Norge var svært fornøyd etter målgang.
Det norske laget utrykker også stor honnør til det norske smøreteamet, som igjen sørget for at Norge hadde de klart beste skiene i feltet.
Knappe to uker etter vel gjennomført sesongstart, stod Geilo igjen klar som arrangører under årets første ASKO-cup. Denne gangen i fullt snøvær og særdeles utfordrende forhold. Lørdag sto sprint på programmet, og lokale Mathias Skrede gikk seirende ut i seniorklassen for menn. Kvinneklassen ble vunnet av Synne Owren. Søndag sto fellesstart på programmet, og etter spennende renn kunne Maren Sofie Brännare-Gran og Mads Bjerke til slutt gå helt til topps i sine respektive klasser. Vi håper alle hadde en fin helg på Geilo, og allerede 12.-14. desember venter en ny ASKO-Cup på Beitostølen.
Se fullstendig resultatlister her: