
Os i Østerdalen/Kongsberg, julen 2025
Kjære skiskyttervenner!
Når vi nå nærmer oss julehøytiden, er det naturlig å se tilbake på et år som på mange måter har bekreftet den sterke posisjonen norsk skiskyting har – både sportslig og organisatorisk. Sesongen fikk en ny og svært lovende start med sesongstarten på Geilo. Dette var nytt av året, og erfaringene kunne knapt vært bedre. Vi fikk se sterke prestasjoner, gode rammer og et arrangement som både utøvere, støtteapparat og publikum ga svært gode tilbakemeldinger på. Det gir all grunn til å glede seg til fortsettelsen – både denne sesongen og for Geilo som arena fremover.
Internasjonalt har verdenscupstarten virkelig fått det norske folk til å sperre opp øynene. Nye, unge og lovende navn har tatt steget opp og levert prestasjoner helt i verdenstoppen. Bredden i norsk skiskyting er imponerende, og konkurransen om plassene er tøffere enn noen gang. Det er et kvalitetstegn vi skal være stolte av, og det lover godt for fremtiden.
Rekruttering er og blir helt avgjørende for utviklingen av sporten vår. I år har skoleprosjektet vært et svært viktig tiltak, der vi har besøkt rundt 30 skoler fra nord til sør. Responsen har vært over all forventning, med svært gode påmeldinger til skiskytterskolene rundt om i landet. Dette er et konkret og effektivt rekrutteringstiltak, og flere skolebesøk står allerede på planen når vi går inn i det nye året. Det å skape gode og trygge klubbmiljøer, og et godt mottaksapparat når utøverne har gjennomført skiskytterskolen, blir avgjørende for at utøverne blir med videre. Vi er trygge på at dere ute i klubbene gjør dette på en god måte, og at alt det positive vi har i skiskytterfamilien i landet rundt får vist seg fram.
Samtidig jobbes det godt med forberedelsene til EM og IBU Cup på Sjusjøen i månedsskiftet januar/februar. Dette blir et arrangement vi har store forventninger til, både sportslig og arrangementsmessig. At mesterskapet også får bred TV-dekning på TV 2, med deres beste team på plass, gir ekstra motivasjon og synlighet for sporten.
Vi står også foran en svært spennende tid internasjonalt. OL nærmer seg raskt, og kampen om plassene er knallhard. Nåløyet er trangt, og konkurransen skjerpes for hver eneste konkurranse. Det blir svært spennende å følge utviklingen videre – ikke minst når vi denne gangen også skal følge en skiskytter som stiller til start på 10 km fristil i langrenn.
Parallelt med det sportslige arbeidet, er vi i gang med å utarbeide en ny langtidsplan for perioden 2026–2030, i takt med at IBU har startet sitt arbeid med Target 2030. For oss vil hovedfokuset være å skape gode og bærekraftige miljøer for barn, unge og voksne – fra klubb til landslag. Mestring, trygghet og sosialt fellesskap er verdier vi tror er avgjørende for å videreutvikle den skiskytterfamilien vi er så glade i.
Administrasjonen i Norges Skiskytterforbund jobber målrettet og intenst for å sikre gode rammevilkår for både toppidrett og bredde, blant annet gjennom nye og langsiktige avtaler med næringslivet. Tidene er krevende, men arbeidet som legges ned er solid og fremtidsrettet. I den sammenheng brukes også VM i skiskyting i Oslo 2029 aktivt som en spennende inngang til nye samarbeid og partnerskap.
Avslutningsvis vil vi rette en stor takk til alle som bidrar til norsk skiskyting – utøvere, trenere, frivillige, klubber, kretser, samarbeidspartnere og ansatte. Uten dere hadde ikke dette vært mulig! Etter en travel og innholdsrik periode ønsker vi alle en velfortjent julefeiring. Ta vare på hverandre, lad batteriene – og gjør dere klare for nye, spennende dyster når sesongen fortsetter på nyåret.
Med dette vil vi ønske hele skiskytterfamilien en riktig
GOD JUL og GODT NYTT SKISKYTTERÅR!
Julehilsen fra
President Arne Horten & Konstituert generalsekretær Emilie Nordskar