Norges Skiskytterforbund har videreutviklet landslagsmodellen inn mot kommende sesonger. Nå åpnes det for at interesserte og kvalifiserte kandidater kan melde sin interesse for sentrale roller i det sportslige apparatet.

Høsten 2025 vurderte et eget utvalg dagens landslagsstruktur med mål om å rigge norsk skiskyting best mulig for framtiden, fram mot et VM på hjemmebane i 2029 og et nytt OL i 2030. Utvalget har blant annet hatt dialog med dagens landslagsutøvere, trenere og støtteapparat, gjennomført møter med tidligere eliteutøvere og eksterne fagpersoner, samt hentet inspirasjon og innsikt fra andre sammenlignbare nasjoner.

Oppsummert fant utvalget at dagens modell tilrettelegger for svært god logistikk og operativ gjennomføring under internasjonale konkurranser, og at prestasjonsmiljøene både i utøvergruppene og i støtteapparatet er velfungerende og stabile. Treningskulturen er god, og forbundet tenker langsiktig inn mot internasjonale mesterskap. 

Utvalget anbefalte etter sin gjennomgang tre nye hovedgrep: 

  • en tydeligere ledelsesstruktur med én sportssjef for alle nivå
  • enda mer samarbeid på tvers
  • et klarere utviklingssystem fra junior til elite

Den nye landslagsmodellen ble vedtatt på styremøtet under sesongstarten i november 2025. 

– Dette handler om å styrke toppidrettsmodellen vår og sikre langsiktig sportslig utvikling på alle nivå. Norsk skiskyting har levert svært sterke resultater over tid, og så må vi hele tiden utvikle oss videre for å være i front, sier konstituert generalsekretær i Norges Skiskytterforbund, Emilie Nordskar.

Som en del av den nye modellen vil NSSF nå ha flere roller tilgjengelige i organisasjonskartet på sport. Disse stillingene tilgjengeliggjøres fordi rollene delvis endrer innhold i den nye modellen, og fordi kontrakter utløper til våren. 

– Vi har svært dyktige trenerressurser i systemet i dag, der mange naturligvis også vil være aktuelle videre. Samtidig ønsker vi en profesjonell og forutsigbar prosess der alle stiller likt, og hvor vi også åpner for nye kandidater og mer mangfold. Vi oppfordrer spesielt kvinner til å melde sin interesse, sier Nordskar.

Følgende stillinger er aktuelle:

Elite herrer:

  • Hovedtrener elite herrer 
  • Trener elite herrer

Elite damer:

  • Hovedtrener elite damer
  • Trener elite damer

Rekrutt herrer og damer:

  • To trenere rekruttlag 
  • Assisterende trener rekrutt – som også skal bistå inn mot U23-laget

Arbeidet med å sette sammen det endelige trenerteamet vil skje etter at sportssjefen er på plass. Sportssjefen får det overordnede ansvaret for alle lag og skal lede og forme det sportslige apparatet.

Trenerjobbene er fulltidsstillinger og innebærer reising og tilstedeværelse på samlinger gjennom vår, sommer og høst, samt konkurranser store deler av verdenscup- og IBU Cup-sesongen. Samtidig har NSSF et tydelig mål om en bærekraftig trenerrolle, der det legges til rette for å kombinere jobben med familie- og privatliv.

Meld din interesse innen 6. mars

Kandidater som ønsker å bli vurdert i prosessen kan sende e-post med sin CV og noen ord om hvilken/hvilke roller de er motiverte for, og på hvilken måte kandidaten ser for seg å bidra inn i landslagssystemet til:

emilie.nordskar@skiskyting.no
innen fredag 6. mars.

Hva ser vi etter hos våre landslagstrenere?

I rollen som trener på Norges Skiskytterforbunds landslag har du et helhetlig ansvar for utvikling av utøverne på laget ditt, både sportslig og menneskelig. Du skal bidra til å skape prestasjon over tid, samtidig som du ivaretar individet i et krevende toppidrettsmiljø.

Vi ser etter trenere som:

  • er tydelige og trygge ledere med høy faglig integritet
  • er resultatorienterte og motiveres av å utvikle utøvere på høyt nivå
  • har svært gode samarbeidsevner og trives i tverrfaglige team
  • er nysgjerrige og søker faglig utvikling
  • håndterer høyt prestasjonspress og komplekse vurderinger
  • evner å bygge relasjoner preget av tillit, åpenhet og tydelig kommunikasjon

Vi ønsker trenere som både kan stille krav og skape trygghet – og som ser verdien av en tydelig rød tråd i utviklingen fra rekrutt til elite. 

Arbeidsoppgaver:

  • Planlegging og gjennomføring av lagets aktiviteter – samlinger, fellesøkter og individuelle treningsøkter med mer.
  • Personlig veiledning og oppfølging av utøvere
  • Oppfølging av utøvere i konkurranser nasjonalt/internasjonalt
  • Bidra aktivt til å videreutvikle landslagets kultur, verdier og samhold
  • Samarbeid med trenerkolleger, øvrig støtteapparat og ledelse for å sikre helhetlig utvikling

Kvalifikasjoner og personlige egenskaper:

  • Idrettsfaglig utdannelse og/eller relevant erfaring som skiskytter, utøver eller trener
  • Dokumentert kompetanse innen skiskyting og/eller langrenn
  • Gode lederegenskaper og evne til å se den enkelte utøver
  • Gode samarbeids- og kommunikasjonsevner, samt evne til å motivere over tid
  • Førerkort klasse B

Lønn etter avtale.

Personlig egnethet vil bli vektlagt og vi har stort fokus på å sette sammen gode «makkerpar» innad i hvert lag som også skal bidra til et sosialt og positivt arbeidsmiljø. Vi ønsker hovedsaklig at våre trenere har base enten i Oslo eller på Lillehammer, ettersom de fleste landslagsløperne for tiden er bosatt der. 

Hva ser vi etter hos assisterende sportssjef?

I rollen som assisterende sportssjef i Norges Skiskytterforbund vil du være en viktig ressurs i å støtte opp under den langsiktige strategien for toppidrett. Du vil være sportssjefens «høyre hånd», samtidig som du også skal kunne bistå trenerteamet ved behov. Sammen med sportssjef og landslagskoordinator utgjør dere «ledergruppe sport» og dere skal sammen bidra til å legge til rette for prestasjoner på øverste nivå og utvikling hos utøvere og trenerteam. 

Vi ser etter deg som:

  • Er positiv, fleksibel og har høy arbeidslyst
  • Har dokumentert erfaring og kompetanse innen skiskyting og/eller langrenn, eller annen idrettsfaglig kompetanse
  • Har gode samarbeids- og kommunikasjonsevner
  • Har et øye for utvikling og er oppdatert på nyeste forskning
  • Er glad i å organisere og gjennomføre prosjekter fra A til Å

Arbeidsoppgavene vil variere, men rollen skal både fungere som en stedfortreder for sportssjefen ved behov, samt støtte opp trenerteamet på økter og samlinger når det kreves. Du er god på organisering og planlegging, og er en viktig ressurs i det sportslige prosjektet. Her må man påregne å bidra på økter inne og ute, samt ha et helhetlig blikk på den totale utviklingen i norsk skiskyting.

Du har førerkort klasse B og bor gjerne i Oslo eller på Lillehammer, ettersom det er der mesteparten av vår landslagsvirksomhet finner sted. Lønn etter avtale.

Er du interessert? 

Kandidater som ønsker å bli vurdert i prosessen kan sende e-post med sin CV og noen ord om hvilken/hvilke roller de er motiverte for, og på hvilken måte kandidaten ser for seg å bidra inn i landslagssystemet til:

emilie.nordskar@skiskyting.no
innen fredag 6. mars.

Skrevet av Emilie Nordskar den 23. feb 2026