Skiskyttermerket kan tas av alle utøvere fra 12 år og oppover (aldersgrensen på 12 år er ny fra 1991 og har ikke tilbakevirkende kraft). Kravet til skiskyttermerket er at deltakerne har deltatt i minst 3 terminfestede renn i sesongen. Skiskyttermerket preges i bronse, sølv og gull.
Det er utarbeidet en Skiskytterstatuett (skulptur i tre) og det er også et tøymerke til denne. For merketakere etter statuetten er det laget et glasskrus, “Skiskytterkruset” og etter det igjen en Hederspris i bronse, sølv og gull.
Med alder som utgangspunkt oppnår en ved å delta i minst 3 renn i sesongen poeng etter følgende skala:
12 – 24 år | 1 poeng hver sesong |
25 – 34 år | 2 poeng hver sesong |
35 – 44 år | 3 poeng hver sesong |
45 – 54 år | 4 poeng hver sesong |
55 – 64 år | 5 poeng hver sesong |
Over 64 år | 6 poeng hver sesong |
Utmerkelsene oppnås når en har oppnådd disse poengsummene:
Skiskyttermerket i bronse | 1 poeng |
Skiskyttermerket i sølv | 5 poeng |
Skiskyttermerket i gull | 15 poeng |
Skiskyttermerkestatuetten | 30 poeng |
Skiskytterkruset | 60 poeng |
NSSF’s Hederspris bronse | 110 poeng |
NSSF’s Hederspris sølv | 140 poeng |
NSSF’s Hederspris gull | 175 poeng |
Forsvaret står fritt til å velge om prøvene skal avlegges etter de gamle reglene (1 renn på en viss tid) eller etter de nye reglene (delta i 3 renn). Forsvaret kan benytte AG3 og HK416.
Tidligere merketakere
Den som tidligere har tatt skiskyttermerket i sølv får 5 poeng, og videre poeng i forhold til alder for avlagt prøve etter sølvmerket. Den som tidligere har tatt skiskyttermerket i gull får 15 poeng, og videre poeng i forhold til alder for avlagt prøve etter gullmerket.
Registrering av merket foretas av klubbene. NSSF har samlelister for registreringen og også registreringskort for den enkelte merketaker. Klubbene bør dekke kostnaden til merkene og utmerkelsene for sine løpere.